KAMPANYA! Alışverişlerinizde 1.000TL ve üzeri Kargo Ücretsiz ücretsiz kargo

LGS 2023 Kaç Soru Var? Hangi Dersler Var?

LGS 2023 Kaç Soru Var? Hangi Dersler Var?

LGS Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Soru Var? Hangi Dersler Var?

LGS, Liselere Geçiş Sistemi'nin kısaltmasıdır. Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanan ve 8. sınıf öğrencilerinin liseye geçişini belirleyen merkezi bir sınav sistemidir. LGS, TEOG sınavının yerine geçmiştir.

LGS, 8. sınıf öğretim programları esas alınarak hazırlanmaktadır. Sınavda altı temel ders için sorular sorulmaktadır. Bunlar; Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleridir.

LGS, iki oturum halinde tek günde yapılır. Sabah oturumunda sözel bölüm, öğlen oturumunda sayısal bölüm uygulanır. Sözel bölümde 50 soru, sayısal bölümde 40 soru olmak üzere toplam 90 soru bulunmaktadır. Sözel bölüm için 75 dakika, sayısal bölüm için 80 dakika süre verilmektedir.

LGS'ye girmek zorunlu değildir. Öğrenciler istedikleri takdirde sınava katılabilirler. Sınava giren öğrenciler aldıkları puan ve yüzdelik dilime göre Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gibi liselere yerleştirme hakkı kazanırlar. Sınava girmeyen veya istediği puanı alamayan öğrenciler ise adrese dayalı olarak okullara yerleştirilirler.

LGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

LGS sınavı her yıl Haziran ayının ilk haftasında yapılır. 2023 yılında LGS sınavı 4 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirilecektir. Sınava başvuru tarihleri ise 03-13 Nisan tarihinde yapılacaktır.

Sınava başvurmak için öğrencilerin kayıtlı oldukları okul müdürlüklerine bildirmeleri yeterlidir. Başvuru işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir. Öğrencilerin bilgilerinin güncel olmasına dikkat edilmelidir.

Sınava girecek öğrencilerin sınava girecekleri yerler Mayıs ayında e-Okul veli bilgilendirme sisteminden ilan edilmektedir. Öğrenciler sınava girecekleri yerlere nüfus cüzdanları veya pasaportları ile birlikte gitmelidirler.

LGS'de çıkacak konular nelerdir? Hangi kaynaklar kullanılmalı?

LGS'de çıkacak konular, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen 8. sınıf müfredatına göre hazırlanmaktadır. Her ders için ayrı ayrı konu listeleri bulunmaktadır. LGS konularına çalışmak için öncelikle okul kitaplarını iyi anlamak ve özetlemek gerekir. Ardından konu tekrarı ve test çözümü yapmak için farklı kaynaklardan yararlanılabilir. Özellikle yeni nesil sorulara alışmak için MEB tarafından yayınlanan örnek soruları ve geçmiş yıllarda çıkmış soruları çözmek önemlidir.

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Sonuçlar nereden öğrenilebilir?

LGS sonuçları, sınavın yapıldığı tarihten yaklaşık bir ay sonra açıklanmaktadır. 2022 yılında LGS sınavı 4 Haziran 2023 tarihinde yapılacağı için sonuçların 10 Temmuz 2023 tarihinde açıklanması beklenmektedir. LGS sonuçları, e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden öğrenilebilmektedir. Öğrenciler, TC kimlik numaraları ve okul numaraları ile sisteme giriş yaparak sonuçlarını görebilirler.

LGS puan hesaplama nasıl yapılır? Hangi kriterlere göre yerleştirme yapılır?

LGS puan hesaplama, öğrencilerin sınavda yaptıkları net sayısına ve ortaokul başarı puanına (OBP) göre yapılmaktadır. Sözel bölümdeki her doğru cevap 3 puan, sayısal bölümdeki her doğru cevap 4 puan değerindedir. Yanlış cevaplar ise doğru cevapları etkilememektedir. Öğrencilerin ham puanları, doğru cevap sayısının puan değeri ile çarpımından elde edilmektedir.

Öğrencilerin OBP'leri ise ortaokulda aldıkları yıl sonu başarı puanlarının ortalamasıdır. OBP'ler en fazla 100 olabilir. OBP'lerin hesaplanmasında 5., 6., 7. ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanları eşit ağırlıklı olarak dikkate alınmaktadır.

Öğrencilerin LGS puanları ise ham puanları ile OBP'lerinin toplamının ikiye bölünmesiyle elde edilmektedir. LGS puanları en fazla 500 olabilir.

LGS puan hesaplama işlemini kolaylaştırmak için çeşitli internet siteleri ve uygulamalar bulunmaktadır. Öğrenciler, sınavdaki derslerden aldıkları doğru ve yanlış sayılarını girerek LGS puanlarını ve yüzdelik dilimlerini öğrenebilirler.

LGS'de hangi kriterlere göre yerleştirme yapılır?

LGS sonuçlarına göre öğrencilerin liseye yerleştirilmesi işlemi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Öğrenciler, tercih ettikleri liseleri tercih listelerine yazarak başvuru yaparlar. Tercih listelerinde en fazla 15 okul belirtilebilir.

Yerleştirme işleminde öncelikli olarak öğrencilerin LGS puanları dikkate alınmaktadır. Aynı puana sahip olan öğrenciler arasında ise şu kriterlere göre sıralama yapılmaktadır:

- Ortaokul başarı puanına (OBP) göre
- 8., 7., 6., ve 5. sınıflardaki yıl sonu başarı puanına göre
- Okula özürsüz devamsızlık durumuna göre
- Doğum tarihine göre

Çok Satan LGS Kitapları nı incelemek için tıklayınız.

İlginizi çekecek başka bir yazı

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? Öğrenciler YKS sonuçlarını bekliyor!

Çok Satanlar

Paylaş:

1.000 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler 1 İş Gününde Kargo
Kredi Kartlarına Taksit İmkanı